Skip to content Skip to footer

Důl na pohodu, lázně Salsomaggiore

Salsomaggiore Terme se zrodilo jako důsledek prehistorického zbytku moře vytvořeného před 20 až 40 miliony let geologickým rozmarem, který nemá ve zbytku světa obdoby.

Teplé moře plné života tehdy omývalo současnou Pádskou nížinu na severu Itálie.
Jeho osud měl zůstat v útrobách země, 2 kilometry hluboko. Přírodním zázrakem se tam vytvořila termální voda z fosílií se svojí vzácnou solí.

Návrat k počátkům Salsomaggiore tedy znamená podívat se hodně daleko v čase.

Již Římané znali vzácnou slanou vodu, která se na tomto nádherném místě objevila.

A ve skutečnosti je to právě voda, která v průběhu dějin určovala postupný rozvoj města, počínaje prvními osadami založenými na těžbu soli, od nichž se odvíjí název Salsomaggiore, až po velký rozmach v devatenáctém století.

Ve skutečnosti v té době – přesněji v roce 1839 – učinil Dr. Lorenzo Berzieri zásadní objev: Fosilní voda čerpaná z podzemní pánve byla schopna léčit nemoci, které byly v té době nevyléčitelné.

Tehdy se Salsomaggiore proměnilo z jednoduché vesnice na termální stanici.

Rychle a nevyhnutelně vyrostly nové lázně, prvotřídní hotely a ubytovací zařízení, parky pro procházky a svěží zelené plochy, díky nimž se Salsomaggiore stalo místem péče a pohody, ale také volného času, potěšení a relaxace. Poté, co se Salsomaggiore plně zařadilo do kategorie „Villes d’eaux“, na seznam lázeňských měst, těší se nyní mezinárodní slávě, je uznáváno jako jedno z hlavních lázní v Evropě a je domovem nejvýznamnějších italských lázeňských domů.

I mnoho let po začátku tohoto příběhu svědčí jedna památka o této nádheře a eleganci města: dům Berzieri, kolosální secesní dílo, které obsahuje eklektickou příchuť pohody.